פורסם במגזין "יין גורמה ואלכוהול", ובאתר "איש הענבים", דצמבר 2008 שוקולד/ אהד גניאל

מה הקשר בין שוקולד, לתחושת אופוריה או לתוקפנות ולהנאה מינית? /אהד גניאל

מי לא אוהב שוקולד? ג'. ק. טוליס (קריקטוריסט): "תשעה מכל עשרה אנשים אוהבים שוקולד, העשירי משקר".

במקום עבודתי עובד אדם שנאסר עליו מסיבות בריאותיות לאכול שוקולד והוא משניתן לראות במבטו, בעת שמוגשים מיני שוקולד את ערגתו וכמיהתו לגבישים המוצקים בצבע חום כהה, המשובצים לעיתים בשבבי אגוז פקאן ומכוסים למשל בציפוי בצבע קרמל. שוקולד הוא אחד המאכלים שאף פעם לא מנגבים מהידיים בעזרת המפית, תמיד, אבל תמיד מלקקים את האצבע. הוא גם אחד מהגורמים המרכזיים להימצאותם של ילדים במטבח הביתי, אין אבא (כן אצלי האבא מבשל) שלא חווה את נדנודי השוקולד של ילדיו: "נו אבא אפשר ללקק כבר את המרית (או את הכף עם השוקולד למי שטרם התוודעו לעולם הקולינארי)". דורותי פארקר אמרה ש"כוח הוא היכולת לשבור חטיף שוקולד לארבע חלקים עם הידיים לבד ואז לאכול רק חלק אחד".

מה יש בשוקולד שאין במאכלים האחרים? איזה קסם יש בו?

השוקולד עובר כחוט השני בחיינו. בינקותי אחד הדברים הראשונים שניתנו לי הוא שוקולד (אפילו ברחם אימי שמעתי שאומרים לה לא לאכול שוקולד כי זה ימריץ אותי), אחרי שבפעם הראשונה סיימתי את מרבית האוכל שהיה פרוס על המגש שלפני ואת שאר האוכל פיזרתי על הרצפה שסביב כיסא התינוק שלי (ובצורה מוצלחת כיוון שהורי לא שמו לב ושיבחו אותי) קיבלתי לראשונה קובייה חומה, כמו כל דבר שניתן לי זה הגיע בטעות לאף ולאחר ניסיון שני לפה – אני זוכר את הטעם ואת התחושה שדבר זה עשה לי, אז בגיל שנה לא ידעתי להסביר מהי אופוריה אבל היום אני יודע בוודאות שזאת התחושה. אני חושב שזאת הייתה המילה הראשונה שהגיתי: "שוקולד". כאשר התבגרתי וכבר קבלתי דמי כיס הצלחתי לממן לעצמי שוקולד על בסיס יומי. הכסף היה אמצעי לסחר חליפין עם שלמה מהמרכול (אז קראו לזה מכולת והורי קראו לו החנווני). בימי ההולדת העוגות השוות היו אלה מהשוקולד. אפילו כשהגעתי לצבא, הזיכרון המתוק מהשירות בלבנון הוא השוקולד שניתן לנו בכמויות אדירות לקראת מארבים חודרים. כל הלילה הייתי נשאר ער בציפייה לטעמו הנפלא של השוקולד הפשוט.

קצת על המקורות – ככל הנראה בני המאיה היו הראשונים שהשתמשו בפירות עץ הקקאו, ידוע שגם האצטקים טחנו את זרעי הקקאו והכינו משקה שנקרא "צ'וקואטל" (בספרדית של היום שוקולד הוא צ'וקולטה, ככל הנראה מקור השם הוא באל אצטקי שנקרא קצלקואטל, על פי האמונה הוא זה שהביא את זרעי הקקאו לעולמנו ולכן גורש מעולמם של האלים). למשקה זה הם היו מוסיפים לעיתים פלפל צ'ילי ווניל. מדובר במשקה מר (לא הוסיפו לו סוכר) שנחשב אצלם לתרופה בעלת כוחות ריפוי חזקים (וגם להרגעת כאבי בטן). היום אנו יודעים שכבר במאה ה-12 ערכו של הקקאו היה גבוה ואף השתמשו בפולים שלו כמטבע. למגלה הגדול של העולם היה פספוס רציני, הוא בעצם הראשון מהעולם הישן שנתקל במסעו בתחילת המאה ה-16 במשקה הקקאו, אך לא ייחס לו חשיבות מרובה. בביקורו של הכובש קורטז אצל מלך האצטקים מונטסומה הוגש לו משקה הקקאו (כמשקה של האצולה) ובסיום מסעותיו שלח קורטז אוניה טעונה בקקאו. טעמו המר לא היה אהוב על הספרדים ולכן אלה הוסיפו לו כל מיני תוספות ממתיקות. תקופה ארוכה מאוד הוא נשאר כסוד ספרדי ומתי מעט ידעו על מה מדובר. הוא נחשב למשקה מהנה וממריץ וכמובן גם כמעורר תשוקה מינית. ולכן יש שאומרים ששוקולד יותר טוב מסקס: אפשר למשוך את זה כמה זמן שרוצים, הוא טוב גם כשהוא מתרכך, אפשר לעשות זאת לעיני כל, הוא יותר זול, לא צריך לזייף ולא נכנסים להריון אם לא נזהרים, הגודל לא קובע הוא תמיד טוב.

 

רק במאה ה-19 הפך המוצר שהיה עד כה משקה בלבד למוצר מוצק. בתהליך של תסיסת פולי הקקאו (הנמשך שלושה עד תשעה ימים), ייבוש בשמש, קלייה של שעתיים ב-130 מעלות צלזיוס, דחיסה של פולי קקאו דבר שמפחית את אחוזי השומן ב-25% וכתישת העיסה לאבק נפלטת חמאת הקקאו ממוצקי הקקאו. ערבוב של חמאת קקאו עם מוצקי קקאו וסוכר ודחיסת התערובת לתבנית הביאה למוצר המוכר לנו. דניאל פטר הוא הראשון שייצר שוקולד חלב על ידי הוספת חלב מרוכז לעיסת השוקולד. פטר הקים יחד עם הנרי נסטלה את חברת נסטלה. יש הרבה סוגים של הכלאות בזני הקקאו אך אנו יודעים לספר על שלושת הזנים העיקריים: פורסטו שהוא הזן הנפוץ ביותר. קריולו שמשמש להשבחת שוקולד שמיוצר מהפרוסטו. טריניטריו שהוא הכלאה. לעיתים בשוקולד משובח יש עשרה זנים של קקאו. איכות הפולים נמדד לפי משקלם וככל שזה האחרון יותר גבוה כך איכותם טובה יותר.

מה קורה אצלנו במוח שדורש את השוקולד? השוקולד מכיל בתוכו טריפטופן ופנילאתילאמין הגורמים לשחרור אנדורפינים במוח. חומרים אלה קשורים למרכז ההנאה במוח ומביאים לתחושת הנאה ועונג. ופנילאתילאמין נחשב גם לסם האהבה – הוא מעורר את התשוקה המינית ומעלה את ההתרגשות. הטריפטופן גורם ליצירת סרוטונין במוח (מוליך עצבי – נוירוטרנסמיטר) שאחראי על מצבי הרוח: התרוממות, דיכאון, תוקפנות, אגרסיביות וכד'. ירידה בכמות הסרוטונין עלולה לגרום לעלייה בתוקפנות. הסרוטונין פועל במערכות הקשורות לתיאבון, ההנאה המינית וההנאה בכלל וגם במערכת לשיכוך כאבים. מתי עוד משתחררים האנדורפינים? למשל בעת קיום יחסים, בעת פעילות גופנית מאומצת, כאשר מחייכים וסתם כשאנו שמחים. זאת אומרת שהשוקולד גורם למוח לשחרר את החומרים שהוא משחרר בדרך כלל כאשר אנו ברגעי שיא בתחושותינו החיוביות.

פולי קקאו להכנת שוקולד

מה עליך לעשות עתה?

קנו שוקולד איכותי (עשיר במוצקי קקאו). חכו לשעות הדמדומים, עכשיו בחורף יש שקיעות אדומות מדהימות, עימדו אחד ליד השני, הביטו בשקיעה, שלובי ידיים, ביד השנייה החזיקו את השוקולד, הכניסוהו לפה ואל… אבל אל… תלעסו ! שוקולד מוצצים… חכו רגע, חכו שניים, סיגרו את הפה ותשאפו דרך האף, עיצמו את העיניים ותנו להימס, תפליגו בדמיונכם.