רוצים שינוי

רוצים שינוי

רוצים שינוי? על מנהלים ועובדים שמעוניינים בשינוי ולמרות זאת הוא מתמהמה... איך גורמים לשינוי לקרות?

הערב ירד, נעלי הריצה נקשרו, שעון הדופק טעון ואני יוצא לריצה מסביב לישוב.
האמת, ישוב מיוחד במינו ומאד מאתגר את המתאמנים: השעה היא שמונה בערב וכל כמה דקות אני עובר ליד משפחה שעושה על האש בחצר. גורם לי לרצות לעשות אחורה פנה ולחבק את המקרר ותכולתו, כי הרי אחרי יום עבודה יוצאים לריצה קצת רעבים.
אני רץ בשביל המערכת: בחלק מהבתים שומעים את שיחות היום, ילדים לקראת שינה, בכי תינוקות, זוגות חולפים, אנשים מתווכחים. אני לא באמת מצליח להבין מה אומרים במרחק הזה וריח המנגל לא עוזר לי להתרכז. אבל אז, מבין העצים, אני פתאום שומע מישהו אומר: "רק שינוי יביא שינוי". המשכתי לרוץ וצחקתי על המשפט הזה בן 4 המילים. נשמע פשטני מדיי.
ככל שהריצה המשיכה התחלתי לעבד את המשמעות של המשפט וניסיתי לחשוב עליו בהקשר של לקוחותיי: חלקם כל-כך רוצים בשינוי ארגוני אבל לא עושים הרבה כדי שהשינוי יקרה. רוצים עובדים נאמנים, להפסיק לכבות שריפות ולהתחיל לנהל ולתכנן, להרוויח יותר, ליהנות יותר בעבודה, להתקדם בהיררכיה הארגונית. כל-כך רוצים אבל משאירים את נעלי הריצה ונשארים בנעלי הבית. אני מבין שלשנות לא תמיד יצליח אבל בטוח שיביא לשינוי וזה שלעצמו מבורך.
בואו נעשה ניסוי: כתבו את הדבר שהכי הייתם רוצים לשנות במקום העבודה שלכם ודרגו בין 1-10 כמה אתם רוצים בו. עכשיו דרגו בין 1-10 איזה שינוי עשיתם כדי שזה יקרה. האם יש פער גדול? אם דירגתם ציון גבוה ברצון וציון נמוך במאמץ שלכם איך זה מתיישב?

a

רוצים מאוד בשינוי ולהתאמץ מאד לבצע שינוי

b

מעוניינים בשינוי אך לא מאד ומתאמצים מאד לבצע שינוי

c

רוצים מאוד בשינוי ולא מתאמצים לבצע שינוי

d

לא מעוניינים בשינוי ולא מתאמצים לבצע שינוי

חלק גדול מאיתנו נמצא עמוק במצב C. אך כדאי שנתייחס גם לשאר המצבים:

  • מקרה A : מנהלים יכולים לבצע שינויים מרחיקי לכת, אך לא בודקים האם השינוי שביצעו באמת נכון עבורם. עושים את הדברים נכון אך לא את הדברים הנכונים. לפעמים כדאי לבצע חישוב מסלול מחדש.
  • מקרה B: "פול גז בניוטראל". עושים הרבה בשביל משהו שלא משמעותי עבורם. אולי בגלל שזו הנחתה של מישהו אחר והם רק כלי מבצע, אולי רוצים לרצות את המנהל.
  • מקרה D: הרימו ידיים: אלו מנהלים שתשמע מהם אמירות כמו: ניסינו הכל וזה לא הצליח אז למה שיצליח עכשיו, אין שום סיכוי שהמצב ישתנה, הייתי מנסה אבל…למה שאתאמץ בשביל זה…

לבצע שינוי באמת?

בכל ארגון קיימים עובדים ומנהלים המתנגדים לתהליכים שאתם מנסים להוביל. זו לא השערה אלא קביעה. לפעמים ההתנגדות גלויה, ישר בפנים ולפעמים היא חבויה עמוק עמוק במסווה של הסכמה. כלי הניהול של שיטת אי"מ מהווים תשתית ארגונית להובלת תהליכי שינוי ושיפור. אם מצאתם פערים בין הרצון לשינוי לבין המאמץ בפועל אתם מוזמנים לעשות שינוי ולהרים את הטלפון אלינו לשם שינוי ?
ומה לגבי? אני המשכתי לרוץ ודמיינתי שמגיע השיר "עכשיו מעונן" של אביב גפן, הוא עומד לו בשקט עם הגיטרה ופתאום מתחיל לשאוג:
רוצים שינוי?
רוצים ש י נ ו י ?
רוצים …
ואני עונה לו: "כןןןןן"
ואז הוא שואל אותי בחזרה: נו ו…?

מאמרים רלוונטיים נוספים