איש האלכוהול – לב אמיץ ואבירי הדרמבוי Drambuie

איש האלכוהול – לב אמיץ ואבירי הדרמבוי דרמבוי drambuie

השמים אפרוריים והאוויר מבושם בריח אדמה רטובה אחרי גשם זלעפות. סוסי פרא דוהרים סביב והלמות פרסותיהם מרעידות את האדמה. אני שומע את הלמות ליבי הולכות ומתגברות. הגברים החסונים שעומדים סביבי מאופרי פנים וששים אלי קרב. רובם בעלי שיער ארוך שחלקו קלוע בצמות עבות. על חלציהם חצאיות גסות מבד ולכל אחד מהם כלי נשק מאיים: אלה ענקית, גרזן דו ראשי, חץ וקשת, כידון קצר שבקצהו מסמרים מחודדים המזכירים קיפוד וחרב כבדה.

ביג ג'ון שאחז באלה היה תשוש ופצוע, אביו שצמתו וזקנו הלבנים היוו ניגוד גמור לצבעי המלחמה האדומים ולדם כמעט סגול שהתקרש על בגדיו. הוא נשען בשארית כוחו על גזע עץ כרות. רסטי הקטן החזיק את הכידון המשונה.

לא הייתי שם, אך כשאני שותה את המשקה אני פשוט יכול לראות את התמונה לנגד עייני – החבורה הזאת בדיוק חזרה מקרב קלודן (Culloden Battle 1746) בו נחלו מפלה מרה מידי הצבא האנגלי האימתני שכיתר אותם וטבח בהם על שהעזו לעזור לטוען לכתר. כך יעשה למי שתומך ויתמוך בצ'ארלס אדוארד סטיוארט (נכדו של ג'יימס השני מלך אנגליה). החבורה הזאת הכירה אותו בשמו העממי: "בוני פרינס צ'ארלי". כדי להציל את נפשו ברח מהאי סקאיי (Skye) שבמערב סקוטלנד לצרפת בת בריתו ומשם המשיך תחת השם "הרוזן מאלבני" את חייו. כל זאת לא לפני שנתן למשפחתו של ג'ון מתכון סודי להכנת משקה מתקתק כאות תודה על עזרתם – The secret formula to a golden elixir. ג'ון ,מק'ינון היה חייב משהו כדי לרומם את רוחם של משפחתו וחבריו והם החלו לייצר את המשקה הזה לעצמם. לאחר רקיחתו הראשונה נקרא המשקה "המשקה הצהוב" (Dram Buidhe) בגלל צבעו. לאחר שטעמו אותו החליטו שהשם לא מאפיין אותו נכונה ושינו את שמו ל: "המשקה המספק" (Am Dram Buid Heach) ובשנת 1893 הוא כבר נמכר בפונדק באי סקאיי בשמו הסופי והמוכר עד היום: דרמבוי (Drambuie). המשקה הפך לסנסציה רק לאחר שנצר למשפחת מק'ינון, מלקולם מק'ינון, הפך לבעלים של חנות יין בעיר אדינבורו והחל למכור את המשקה לכל דורש.

מלקולם היה האדם שצלח עם "המשקה המספק" שתי מלחמות עולם ואף את תקופת היובש המרה בארה"ב. היום כלתו של מלקולם, מרי מק'ינון היא יו"ר חברת דרמבוי.

 

מה זה בכלל?

מדובר על ליקר מתקתק שבסיסו וויסקי ודבש. חברת דרמבוי שומרת את מתכונו בסוד, ידוע שהמשקה מבוסס על וויסקי סקוטי מאלט (יש שטוענים שטליסקר), דבש ותערובת תבלינים מיוחדת. האגדה מספרת שעד היום משתמשים בנבט פרח ציפורן יבש כדי להעצים את הארומה ולהקהות כאב. יש כאלה שמהמרים על זעפרן כאחד המרכיבים שנותן את צבעו של המשקה. כיאה לחברה בעלת סטנדרטים מחמירים הדבש שמיוצר למשקה חייב להיות משיח האברש (Heather Honey). המשפט האלמותי המופיע על הבקבוק: "Remember the gift of the Prince" הינה תזכורת למעמד הבריחה והסיוע של המשפחה לטוען לכתר המובס – הלוא הוא בוני פרינס צ'ארלי. יש גם מספר שמעטר את הבקבוק "45" וגם הוא בא לציין את שנת הגעת המתכון הסודי לסקוטלנד יחד עם צ'ארלי בשנת 1745.

דרמבוי רויאל לגסי

איך עושים את זה?

רק מרי והמאסטר בלנדר יודעים, הם סיפרו לי וביקשו שאשמור על כך בסוד. את הסוד הם סיפרו לי כשהשקנו כוסות שמפניה עם 20 מל' דרמבוי בהן – הולך מצוין לשחרור סודות כמוסים.

 

מה עוד?

יש המספרים שאם שותים כוס דרמבוי עם קוביות קרח ביום חורף סגרירי כשטיפות הגשם מתנפצות על חלונות הזכוכית האטומים בגלל אדי הנשימה של בני הבית וברקע רעש של עצים מתפצפצים באח האבן הבוערת – ניתן לשמוע את הלמות פרסות הסוסים ואת אווירת התקופה.

יש את הבקבוק שכולנו מכירים ויחד עם זאת יש גם דרמבוי 15 – שעשוי מוויסקי מאלט מיושן 15 שנה. למי שידו משגת יש מספר מצומצם מאוד (2,500 בקבוק בלבד, במחיר 125 לירה שטרלינג לאחד) של רויאל לגסי דרמבוי 1745 (The Royal legacy of 1745) שהינו לב ליבו של המתכון ואוסף התבלינים שאסף הטוען לכתר והוא בעל 46% אלכוהול.

 

מה עושים עם זה?

הכי טוב זה פשוט למזוג דרמבוי לכוס נמוכה עם שתיים שלוש קוביות קרח – להשאיר את הבקבוק בחוץ ולידו דלי קרח ומידי פעם למלא.

דרמבוי וג'ינג'ר ביר – בכוס גבוהה עם קוביות קרח מוזגים 60 מל' של דרמבוי ו180 מל' של גי'נג'ר ביר (אפשר לנסות גם עם ג'ינג'ר איל) ופלח לימון מלמעלה.

לאוהבי הקאיפיריניה ניתן להמירה לדרמבויינה – 60 מל' של דרמבוי שנמזגים לכוס נמוכה ובה לימודי לים חתוכים לקוביות ומעוכים עם ממעך, קרח כתוש (אין צורך בסוכר כי הדרמבוי מתוק מספיק) ומלמעלה סוגרים עם סודה או ספרייט.

דרמבוי בקטנה – בכוס שאט קפואה מוזגים תערובת של 40 מל' דרמבוי, 20 מל' לימון (משוקשקים עם מעט קרח אך לא די זמן שימס וימהל את המשקה) ודש אונגוסטורה.

דרמטיני – 80 מל' דרמבוי, 30 מל' מרטיני אקסטרה דרי, משוקשקים עם קרח. מוזגים את השקשוק לכוס מרטיני עם גרדת תפוז ומסיימים עם דש אונגוסטורה.

איש חכם אמר לי: "אם זה לא הולך עם רד בול זה לא ילך בישראל": אני מניח שהוא התכוון למשקאות אנרגיה בכלל ולכן לאוהבי האנרגיה ניתן למזוג לשייקר, 60 מל' דרמבוי, 60 מל' אבסולט או סמירנוף וניל ו90 מל' מיץ חמוציות. מוזגים לכוס גבוהה ומוסיפים משקה אנרגיה.

אם אתם ממש אוהבים לשתות חם אתם יכולים להרתיח מיץ תפוחים או אפילו תה בטעם תפוח (ובתנאי שהדבר מורגש), בערך 200 מל' ולהם להוסיף 60 מל' דרמבוי, שני פלחי לימון ומקל קינמון. את שארית הלימון פשוט תסחטו עם היד פנימה. האם לזה מתכוונים ב"טי טיים" (tea time).

רסטי נייל (Rusty Nail) – על שמו של הלוחם הקטן רסטי וכידון המסמרים שלו: כוס נמוכה שאליה מוזגים 60 מל' דרמבוי ו-60 מל' וויסקי, מגלגלים פנימה קוביית קרח והרי לכם – מסמר חלוד.

 

בגדול דרמבוי הולך מצוין עם סיידר תפוחים (עדיף טרי), עם מיצי ההדרים למיניהם וכמובן לבד.

 

 

 

אהד גניאל – אי"מ הדרכות –mailto: ohad@gosst.co.il

https://www.gosst.co.il/