אימון מנהלים

מנהיגות, ניהול ומה שביניהם

אימון מנהלים הוא תהליך שמטרתו להעצים את המנהל, לתת בידיו כלים ניהוליות להנעת בני אדם, כלי מדידה והערכה כמו גם כלי עבודה שוטפת, ניהול זמן, ניהול עצמי, הנעת עובדים, ראיה מערכתית, יכולות ניתוח ואבחון ועוד. באימון מנהלים לא נעסוק רק בעבודה השוטפת כי עם בתפיסת המנהל, מכאן שהקשר בין ניהול למנהיגות הוא קשר חזק מאוד. תחילה נבחין בין מנהיגות לניהול:

מנהיגות

מנהיגות היא תופעה שמהלכת קסם על בני אדם. המנהיגות נתפסת ככוח מסתורי שניתן ליחידי סגולה, ממש כנוסחת קסם שפותחת כל דלת. תכונה שלרוב מאפיינת את המנהיג הינה הכריזמה. מקור המילה יווני ופירושה "מתת האל", האדם שקיבל מהאלים את הכריזמה הוא אדם אוהב ובחירתם של האלים. פועלו של המנהל הכריזמטי, עם בתנועותיו ושפת גופו, עם בצליל קולו ובבחירת המילים בהן הוא עושה שימוש ועם בהחלטות שהוא מקבל גורם לנטולי הכריזמה ללכת אחריו.

סרטון מתוך הדרכה לפיתוח מנהלים – הפתרונות הפשוטים (דוגמאות מ-NASA, המלונאי הניו יורקי וחברת הסבונים האמריקאית):

לעיתים על המנהיג לדעת לתרגם את חזונו לכדי שפה יישומית. פרשני המקרא טוענים שאהרון הצטרף למשה לא בגלל גמגומו אלא כדי לתרגם את דבר החזון שניתן ע"י משה ולא היה בשפה המובנת לדור המדבר. אהרון תרגם את החזון למעשים. בתחום אימון מנהלים חשוב להבין שעל המנהל לא רק להיות איש של חזון אלא גם אדם שמסוגל להביא את החזון לכדי הוצאתו אל הפועל. יש שיאמרו שמנהיג הוא האדם בעל החזון שמדבר על העתיד, הרואה מטרות ויעדים שאחרים לא רואים. מנהל הוא האדם שמסוגל לתרגם את החזון לפרטים וליישמם בתוכנית עבודה מפורטת. לתפיסתי מדובר בתכונות שלרוב מצויות בעוצמות שונות במנהלים ומנהיגים והחוכמה היא לחזק את החלק שבולט פחות. עוד על בניית חזון מטרות ויעדים.

אימון מנהלים
על המנהל להבין שהוא אינו משיג את תכליותיו הארגוניות לבדו

ניהול

אף אחד לא נולד מנהל, מדובר במקצוע הדורש תכונות מסוימות ועוצמות פנימיות וכמובן שיפור מיומנויות תמידי ועקבי. על המנהל להיות כריזמטי, בעל חזון, בעל יכולת להנעת עובדים, יכולת להעצים ולשפר את עובדיו ואת עצמו, בעל יכולת למידה בלתי פוסקת ובכדי לבצע כל זאת הוא חייב לדעת לעצור את ההתעסקות שבשוטף ולחשוב אחרת, לשנות השקפה, לנסות שיטה חדשה, לשנות (ניהול שינויים), לשפר את מיומנויותיו וכמובן להגביר את המוטיבציה בארגון. כדי לחזק זאת אכתוב שבניסוי של פרופסור רצ'ארד ארווי מאוניברסיטת מינוסטה ערכו השוואה בין 238 זוגות תאומים מונוזיגוטים (מטען גנטי זהה) לבין 188 זוגות תאומים שאינם זהים והממצאים הציגו שמטען גנטי יכול להסביר רק 30% מהסיכוי להחזיק בתפקידי ניהול הדורשים מנהיגות. כדי לסבר את האוזן חשוב להבין שרמת האינטליגנציה מסבירה רק 7% ותכונות אישיות מסבירות רק 10%. כך ש-70% מהסיכוי להיות מנהיג ומנהל אינם קשורים ליכולות המולדת שלך! את/ה יכול/ה להיות מנהל/ת!

בניסוי אחר שנערך בישראל, בקרב קציני חי"ר בצה"ל חילקו באופן אקראי את הצוערים לקבוצות. אחת הקבוצות עברה סדנה למנהיגות שכללה למידה  ותרגול  של מאפייני מנהיגות שנמצאו כבעלי האפקטיביות הגבוהה ביותר. הצוערים בקבוצת הביקורת קיבלו את סדנת המנהיגות שמועברת באופן שגרתי בקורס. חצי שנה לאחר גמר הקורס מצאו שהטירונים של הצוערים שעברו את סדנת המנהיגות המיוחדת הגיעו להישגים גבוהים במובהק בהשוואה לטירונים של הצוערים מקבוצת הביקורת.

באימון מנהלים נעבוד כדי לפתח את המנהל המנהיג. ההתחלה תהייה כמובן בניהול ומיומנויות ניהוליות ומהמקום הזה גם נעסוק במנהיגות.

על המנהל יהיה להתוות את הדרך ואף לדאוג לביצוע וזאת תוך רגישות למציאות היום יומית. לפתח יכולת לבצע ולעשות במציאות מורכבת, משתנה ורבת אילוצים. על המנהל להבין שהוא אינו משיג את תכליותיו הארגוניות לבדו, הוא משיג זאת באמצעות צוותו. מנהיגותו נמדדת ביכולתו לרתום את העובדים להשגרת המטרות בכל מרצם ותבונתם.

המנהל המנהיג מחויב בהתנהגות מופתית והוא יהווה דוגמא ומופת לעובדים בפרט ולאנשים סביבו בכלל. הוא יהיה קשוב ורגיש לרצונות של המנהלים מעליו וכמובן גם לאלה של עובדיו. השפעתו תהייה בדרך של שכנוע, השראה ודוגמא אישית.

באימון מנהלים נלמד שמנהל אמיתי מחזיק מצפן ולא שבשבת בידו, הוא יודע לאן נכון להוביל ולא יוביל לאן שהרוח נושבת.

אימון מנהלים
אימון מנהלים

מה עושים באימון מנהלים ?

ניתן להבין על מה מדובר ב"אימון מנהלים" מהנושאים בהם עוסקים באי"מ הדרכות:

מנהיגות, מיומנויות ניהוליות, בניית חזון והצבת מטרות, גזירת יעדים והעברתם לביצוע, הנעת עובדים, ההנאה שבהנעה, חניכת עובדים, הובלה ומשוב, ניהול זמן וניהול עצמי, קבלת החלטות, תקשורת בין אישית, פיתוח צוות בפרט וגיבוש אסטרטגיות לפיתוח צוותים בכלל, פיתוח צוות מנהלים, טיפול בהתנגדות והסרת מכשולים הן אישיים והן מקצועיים (אצל המנהל ואצל עובדיו), שכנוע כשיטת מכירה, ניהול משא ומתן (ניהול מו"מ), כלים ניהוליים למדידה, הערכה ושיפור. הקמת מלפ"א מערך לימוד פנים ארגוני ועוד. במידה ומדובר במנהלים שעוסקים או משיקים לעולם המכירות יהיה נכון לקיים גם אימון מכירות הסמן הסומטי שמאחורי הסימולציות.