לנהל כמו מנהיג

לנהל כמו מנהיג

לנהל כמו מלך או להנהיג כמשה (לנהל כמנהיג)

לנהל כמו מנהיג! לאחר שפגשתי אינספור מנהלים ואיתם אוסף מגוון ביותר של תפיסות, חשיבה, התנהגות ושפה ניהולית אני משוכנע שניהול הוא בחירה, בחירות, כל יום ולאורך כל היום. ניהול אינו תכונה מולדת, אלא שילוב של מיומנויות רכות והשבחה של תכונות מולדות שמסייעות להכווין, להוביל ולהניע אנשים.

יש מי שמנהלים כמו מלך ויש את מי שבוחרים להנהיג, כמשה.

המלך המוכר בתבל, הוא דוד. דוד המלך. מאיר שלו בספרו "ראשית" מציין פרט חשוב ומעניין על דוד. דוד הוא האדם שהשורש אה"ב (אהבה) נכתב ונאמר כלפיו הכי הרבה פעמים במקרא. אף לא פעם אחת מדוד כלפי אדם אחר. מכאן שהאדם האהוב ביותר במקרא הוא האדם היחיד שלא אהב אדם אחר. לכן כתבתי בהתרסה שלנהל כמו דוד הוא דימוי לסגנון ניהולי שתופס את המנהל כמרכז, כאדם שעל כולנו להשתחוות לו ולרצות אותו. מסופר שדוד היה אדם בעל חזות מרשימה "אדמוני עם יפה עיניים וטוב רואי" וכנראה שהכריזמה היתה בין תכונותיו. הוא גם היה מלא ביטחון (דוד וגוליית) ועם חוצפה בריאה. הוא גם זלזל בתורת הלחימה (בתוכנית העבודה והניסיון שהיו ללוחמים) ופשט את השריון וכלי המלחמה. לא רק זאת הוא גם העז להכריז שיכה את הענק ויכרות את ראשו. משהפך למלך צצו מספר סיפורים שמציגים תפיסה מורכבת לניהול והנהגה שאינה תמיד חיובית ומוסרית. אין בכתוב כאן כדי להקטין את מלכנו, הוא אכן היה גדול, חזק וחכם, ועשה גם הרבה טוב, אך לשם המאמר שלנו, נתייחס למהלכיו השליליים כמלך (בניהול): הניאוף, הניסיון לטשטש את מעשיו בשליחת אחד ממנהליו הבכירים (אוריה החתי) אל מותו.

כדאי לקרוא את "ניהול זה לא שחור או לבן" או להאזין לפרק 24: איך להימנע מחשיבה קוטבית במציאות מורכבת, משתנה ורציפה? 

משה שמתואר כאדם צנוע שכלל לא רצה את ההנהגה ו"ניהול" העם הצליח להכווין ולהוביל את אנשיו במנעד רחב מאוד של מצבים שהוכיחו יכולות אנושיות אדירות, ובעיקר את כוחו של חזון וערכים שלאורם פעל. משה היה האדם שראה עוולה ומיד הפך מעורב וסייע. הוא הסיר את המכשולים (הכה את המצרי, הציל את בנות יתרו מהרועים ואף סייע להן להשקות את העדרים. משה ידע היכן ידו קצרה מלהושיע וביקש עזרה ותמיכה (האותות והמופתים וגם אחיו, אהרון שיהיה לו לדובר). משה ידע לנהל משא ומתן, לעמוד על שלו ולתת שוב ושוב הזדמנות לעשות את הדברים מהמקום הנכון, הוא ידע להוביל ולהכווין גם כשאנשיו התנגדו והתקשו והוא גם היה בן אדם, שטועה לפעמים (מי המריבה והמכה בסלע). משה היה הנביא היחיד שלא רק החזון היה ברור לו אלא גם תוכנית הפעולה למימושו – הוא היה מנהיג ומנהל, אדם שיודע להביא את החזון למימוש והגשמה.

נמליץ גם לקרוא על אנושיות בניהול.

לנהל כמו מנהיג – איך עושים את זה?

למנהג, לנהל כמו מנהיג. אז נתחיל מההגדרה הפשוטה והנכונה, ניהול הינו אוסף פעולות הנהגה, הדרכה והכוונה של אנשים ורתימתם אל עבר חזון או משימה משותפים. זאת גם באמצעות ערכים ושפה משותפים ובמינימום סמכות ומרות. לכך קראנו לנהל לאור מטרה.

באחריות – מנהל נוהג באחריות כלפי אנשיו, היכולת להיות אמפתי ואכפתי לאנשיך, למצבם, גם מחוץ למסגרת הארגונית. להסתכל על העובד בצורה הוליסטית ומכבדת ולהבין שפיתוחו והצלחתו באחריותו של המנהל.

ברצון לשפר את תחושת המסוגלות העצמית של אנשיך. להבין שכניסה טובה לתפקיד של עובד חדש היא חובתך כמנהל, היא מרכיב בהצלחת הארגון בקליטת העובדים החדשים. המשך בגיבוש ומיסוד מסלולי פיתוח אישיים, שלא רק ישמרו את אנשיך אלא יעצימו וישפרו את ביצועיהם בד בבד עם חיבורם לארגון ולחיזוק תחושת השייכות והמחוברות.

שלושת אלה הם עקרונות ניהול בשיטת אימ. להם נוסיף את העצות הבאות למנהלים שרוצים להנהיג:

כמו שסימון סינק Simon Sinek אומר: לעבוד למענם Work for the People. כשאנשיך יודעים שאתה עובד למענם, דואג להם, סביבת העבודה והתחושה הן כאלה שמאפשרות ומעודדות חשיבה מקורית, יוזמה, אחריות…  הפוך קבוצת אנשים לצוות, הלכידות והשייכות הן מרכיבים חזקים ובריאים.

פשוט ללחוץ לקריאה מתי נכון להתחיל בבניית תרבות ארגונית. או להבין מדוע תרבות ארגונית היא הקסם האמיתי לגיוס ושימור עובדים.

יהיה לך מעניין לבדוק "מנהיגות וניהול: האם יש בך את הממבא לניהול?"

שלוש עצות למי שרוצה לנהל כמו מנהיג

להעניק יותר מאשר לבקש – מנהלים שמעניקים ונותנים לאנשיהם באופן שוטף ותדיר, יוכלו לקבל חזרה כשיצטרכו, אם להמשיל זאת, זה ממש כמו להפקיד כסף בבנק, כדי שיהיה מהיכן למשוך.

הצלחה מתחילה בצעד שלך – לייצר סביבה בטוחה להתנסות, לבנות את התשתית להצלחה אחת קטנה, ממנה להצלחה הבאה וכך להביא כל אחת ואחד מאנשיך אל מחוזות שהם כלל לא ידעו שאליהם יוכלו להגיע.

הסרת המכשולים – לפעמים כל שדרוש הוא להיות מאחור או מהצד, להתבונן ולנסות לראות את המכשולים הצפויים ולהכין את אנשיך אליהם, לגרום להם להאמין בעצמם אל מעבר לעצמם. ללמדם שמטרתם אינה להיות יותר טוב מפלוני אלא לנצח את עצמם בכל פעם מחדש.

מומלץ לפרגן ולהוקיר מנהלות ומנהלים שמנהיגים... לתייג אותם ולהוסיף את האשתג #למנהג