תרבות ארגונית היא הקסם האמיתי לגיוס ושימור עובדים

Organizational culture: the key to success

תרבות ארגונית היא הקסם האמיתי לגיוס ושימור עובדים

תרבות ארגונית טובה היא הכרח חיוני ליציבות ואיתנות הארגון.
האם השקעות עתק בפרסומות וקמפיינים לגיוס עובדות ועובדים יעילות? לעיתים יש מי שמתבלבלים ולא יודעים, אם מדובר במערכון סאטירי של ארץ נהדרת או פרסומת לגיוס עובדים…
כאשר סאטירה, שאמורה לבטא ביקורת על המציאות, הופכת לקמפיין ומציעה מיני ממתקים והטבות כדי למשוך אליה עובדים – מפספסת את מטרתה.

הסכנות שבתרבות הפופ(ולארי) לעומת היציבות והבריאות שבתרבות ארגונית אמיתית.

מה הקשר בין גיוס עובדים לבין תרבות ארגונית?

שימור עובדים וניהול עובדים יכול להיות פשוט וברור.

חזון וערכים הם היסודות והשלד של כל חברה וארגון.

הסכנות שבתרבות הפופ(ולארי) לעומת היציבות והבריאות שבתרבות ארגונית

עובדות ועובדים אינם דגים במים. הרצון לפרוס רשת או להניח פיתיון בקרס שבקצה החכה עלול להביא אותם אליך. וכמו כל דג כשיגלו את המלכודת, ינסו בכל כוחם להשתחרר ולשוב אל חייהם. בני אדם לא שוחים בזרם, הם שוחים לכיוון שהם בוחרים. גם לפעמים כשזה מעיף, קשה, מורכב וגם כשלעיתים זה נראה כנגד הזרם.
זה נהדר להעניק לעובדיך שכר מכובד, הטבות מפליגות, סביבת עבודה נוחה ומזמינה. אולם ברגע שזה חזות הכל, יתכן ואנו מפספסים משהו חשוב יותר. משהו שלא רק יסייע לגייס את העובדות והעובדים הנכונים אלא גם יהיה חלק מהמערך שבזכותו ירצו להמשיך ולפעול בארגונך. האם אנחנו מאמינים באמת שמישהו נותר בעבודתו בזכות חדר מציאות רבודה? בזכות בריכת כדורים? שיעור יוגה? יש שיאמרו שכן בעבור שכר מופלג. האמת שממחקר של גאלופ שעליו כבר כתבתי נראה שתופעת ההתפטרות הגדולה היא חוצת מגזרים, שכר ודרגי ניהול. 48% מכוח העבודה בארה"ב מחפש חלופה לעבודתו, לרבות מנהלים ובעלי שכר גבוה.
אנחנו, בני האדם, עובדות ועובדים, מנהלות ומנהלים מעוניינים לתרום ולהירתם, לפעול וליזום בעבור המון מטרות ומשימות אולי זאת הדרך לאתר את מתאימים ביותר לארגונך? איתור נכון מבטיח גיוס לטווח ארוך ובריא יותר לארגון.

  • האם חשבת לגייס באמצעות המוצר הייחודי שלך? הפתרון של חברתך?
  • האם לספר על החזון והמטרה יכולים להיות גורמים איכותיים ומדויקים יותר לאיתור וגיוס המתאימים?
  • האם אנשי ארגונך שבעי רצון ממקום עבודתם עד כדי כך שימליצו לכל מכריהם להצטרף אליהם?
  • והאם ערכים, כאלה שלאורם פועלים ולא רק במצגות למשקיעים, הם כלי גיוס ושימור עובדים ראשון במעלה?

מה הקשר בין גיוס עובדים לבין תרבות ארגונית?

יש קשר ישיר. בחברות בהן יש תרבות ארגונית ברורה ואיתנה, תהליכי האיתור והגיוס פשוטים יותר. ארגון שכל אנשיו מכירים את החזון, פועלים ומנהלים לפי הערכים, קל להם להבין מי מבין המועמדים שנמצאים בתהליך מתאימים יותר לארגון. לא רק בהיבט המקצועי: ניסיון מוכח בתחום עיסוק מסוים, כישורים ומיומנויות וכד'. אלא גם בהיבט האישיותי: היכולות החברתיות, שיתוף פעולה, עבודת צוות, הרגישות החברתית או האינטליגנציה הרגשית ועוד תבחינים שרלוונטיים לארגון ולמשרה אליה מחפשים.
קל לזהות חברות וארגונים שעובדים עם "גיוס והכשרה בשיטת התבחינים". הם מפרסמים גם את ערכי הארגון בתיאור המשרה. לא זאת אלא גם במהלך תהליך הגיוס קיימת התייחסות מתודולוגית לכל התבחינים, הן המקצועיים והן האישיותיים. ההתאמה היא לתרבות הארגונית או במילים פשוטות להתנהגות ולשפה הייעודיות של הארגון.

שימור עובדים וניהול עובדים יכול להיות פשוט וברור באמצעות תרבות ארגונית

כשיש חזון וערכים ברורים כאלה המהווים אורות מגדלור, לכל מנהלת ועובד, מנהל או עובדת, קל לדעת מה נכון ומה מקובל. מה רצוי ומה פחות.
ארגונים שפועלים כך, מרוויחים לא רק סביבת עבודה טובה יותר אלא יוזמה, חשיבה מקורית, מוטיבציה פנימית גבוהה ובהמשך גם תחושת מסוגלות עצמית והשפעה של אנשיהם. הפיקוח מוחלף בבקרה. הבקרה בתורה מבוצעת כדי לאתר את הדרוש תיקון, כדי להמשיך ולשפר. שיפור של התהליכים, של היחידות הארגוניות וכמובן של ההון האנושי. הון אנושי ולא כוח אדם. כי בארגונים האלה מנהלות ומנהלים אמונים על פיתוח צוותיהם, שיפורם באופן תדיר, עקבי ושיטתי.

נמליץ גם לקרוא על אנושיות בניהול.

Organizationnal culture
Shutterstock | Gustavo Frazao

חזון וערכים הם היסודות והשלד של כל חברה וארגון - תרבות ארגונית

אנו מאמינים שחזון וערכים הינם השלד הארגוני שיאפשר את הפעילות של הארגון. בעוצמות שונות, במהירות, בעומס, ברוגע וגם בזמני משבר.
אל השלד מחוברים השרירים והגידים. שהינם המשימות והיעדים. הם מקבילים לחזון ולערכים אך עוסקים בתפעול הארגון, ביישום ובפרקטיקה.

 

החזון והערכים מאפשרים לכל אדם בארגון להבין את מקומו, להבין את ה"למה" אנחנו עושים את מה שאנחנו עושים. להעמיק ב"איך" ומדוע דווקא כך או כך. המשימה והיעדים עוסקים בשאלת ה"מה".
תרבות ארגונית מורכבת משלד של חזון וערכים ומשרירים שהינם המשימה והיעדים. יחד הם העיקרון המארגן שלך, שלה, שלו, שלנו – בארגון. הם מאפשרים חופש פעולה ומחשבה, הם מאפשרים יצירה. הם מעניקים ביטחון, סדר וארגון. תחושת יציבות וכיוון אל העתיד.
תרבות ארגונית טובה היא כלי לגיוס, לשימור ולפיתוח עובדים (יש כאלה שאומרים בטעות שיש להדגיש שימור עובדים ואנו מתקנים ואומרים שנכון לפתחם וזה הרבה יותר מחייב מרק שימורם). עובדות ועובדים אינם עמי ותמי, הממתקים טובים אולי בשביל להביא אותם אל הארגון אך האמת הארגונית, הערכים והחזון הם מה שישאירו אותם שם, ולא מה נותנים ואיזה הטבות מקבלים. נציע לעסוק במה עושים, מה מיוחד במוצר או בשירות, מה החזון ומה הערכים…

כי

מקום עבודה אינו מלכודת שיש לפתות אליה עובדים. ארגון הוא מקום לגדול, להתפתח, להשתפר ולממש את עצמך. לכל אחת ואחד מאתנו יש את הזכות ליהנות מעיסוקו, מעבודתו ומפועלו.

Shutterstock | Marcel Alsemgeest

קרדיט לתמונת הקרסים בראש העמוד Shutterstock Mr. SUTTIPON YAKHAM