מהם עשרת הדברים החשובים בהכנת תוכנית עסקית ?

במסגרת עבודתי אני פוגש הרבה אנשים חכמים ויצירתיים. אחד מהם כתב את מסקנותיו מסיפור תיבת נוח או כפי שהפסימיים קוראים לו "סיפור המבול". שמו של החכם הוא ד.א. ימב"א ומסקנותיו מסיפור תיבת נוח מובאות ככלי שמסייע  ובהכנת תוכנית עסקית. טקסט שכולו עצות טובות  לייעוץ עסקי בכלל ולכתיבת תוכנית עסקית בפרט. מסקנותיו של ד.א. ימב"א מובאות בתחילת כל סעיף וביאורן לאחר מכן:

תיבת נוח
תיבת נוח

אל תחמיץ ספינה

במסגרת התוכנית חובה לראות ולהתכונן להזדמנויות שיכולות לצוץ בן רגע והחכמה בהכנת תוכנית עסקית היא גמישותה, בעיקר כשאנו פועלים בשוק דינאמי. (ניהול זמן וניהול עצמי).

זכור, כולנו נמצאים על אותה ספינה

תוכנית עסקית צריכה לכלול ולדאוג לכל אנשיך, החל מעובדיך דרך לקוחותיך ועד לספקיך. עליה להיות מוכוונת לקוח, מותאמת לספקים ועליך להיות למען עובדיך. החברה שלך היא הספינה שלך ויחד איתך נמצאים עוד רבים. תוכנית עסקית טובה תתייחס ברצינות גם להם. (פיתוח צוותי עבודה).

תכנן מעשיך מראש. לא ירד גשם כשנוח בנה את התיבה

כתיבת תוכנית עסקית צריכות להיעשות בטרם תתחיל, התוכנית צריכה לנסות ולצפות ולהעריך את תחילת הדרך, זאת כדי שנוכל לבחון האם ההתקדמות היא בכיוון הרצוי. זאת כדי שנהייה מוכנים עם פעולות למקרה ש"הגשם יקדים". (גיבוש אסטרטגיה ארגונית).

שמור על בריאות טובה. כשתהיה מבוגר מאוד מישהו עשוי לבקשך לבנות משהו גדול

האמן במשהו גדול ממך ותקשיב להמיות ליבך, תשקיע בבריאות גופנית כדי לחזק את עצמתך הנפשית וכך תוכל להצליח עם החברה שלה הכנת תוכנית עסקית. (מודל התנין הבבלי לפיתוח אסטרטגיה).

אל תקשיב למבקרים, פשוט המשך במה שראוי לעשות

בהכנת תוכנית עסקית ובכלל בתחילתו של עסק יש לא מעט מבקרים, יועצים, מומחים שיאמרו לך "למה לא", האמן בדרכך, תקשיב לדברים באופן מבוקר וביקורתי, תחשוב ואם אתה משוכנע והקול הפנימי אומר לך שזאת הדרך הנכונה וזאת הדרך שלך – המשך ובכל הכח. {מוטיבציה וניהול משא ומתן (ניהול מו"מ)}.

בנה את עתידך במקום גבוה

בידול ובולטות הן חלק חשוב מאוד מתוכנית שיווקית, הם אבני דרך שכבר בהכנת התוכנית העסקית יש לייחס להם חשיבות. (קידום מותג ומיתוג).

כשאתה מתוח, צוף זמן קצר

לעתים שווה לעצור ולהירגע, לתת לחלק מהדברים לזרום, לצבור כוחות ולחזור ולהמשיך.

לא תמיד המהירות היא יתרון. החילזון היה על הסיפון יחד עם הטיגריס

הכנת תוכנית עסקית צריכה להיעשות באופן מחושב ולא כדי לסמן וי.

מסיבות בטיחות, תמיד טייל בזוג

הכנת תוכנית עסקית צריכה להיעשות כששותפיך לחיים או לעסקים תומכים ומסייעים. ההתחלה קשה והמחשבות רבות ושותף (בן / בת זוג) הוא מישהו שניתן לחלוק איתו את מחשבותיך ולא להישפט על ידו.

זכור, התיבה נבנתה על ידי חובב, הטיטניק על ידי מקצוענים

האמן בעצמך, האמן בחבריך, ראוי להקשיב למומחים אך בסופו של יום ההחלטה היא שלך ויש לתת משקל ליקירך ובראשם לעצמך.

אלה הם עצות שימושיות להכנת תוכנית עסקית, לנוח הצליח, הוא שרד את המבול והביא את המשך האנושות.

גם אם מטרותיך קטנות וגם אם הן גדולות, נשמח לעמוד לשרותך ולבנות את תיבתך.

למאמר בנושא בניית חזון מטרות ויעדים – פשוט ללחוץ.

נח התכונן ותכנן – הוא שרד את המבול, מלקוחותינו לעיתים מורגשת אותה התחושה של רעיון כביר, רצון להשיג ולהצליח יחד עם הבהלה מהלא נודע, יש לנו היום כלים טובים יותר מאלה שעמדו לרשותו של נח.

אל תחלום – תגשים!

תכנון מגדל אייפל
גם את האייפל התחילו בתכנון קטן