מה זה ייעוץ עסקי ?

אתחיל בבדיחה שסיפר לי לקוח כשנפגשנו לראשונה והצעתי לו את שירותי אי"מ הדרכות.

אדם בודד קנה לעצמו תוכי כדי שיהיה לו נעים יותר בשובו הביתה מיום העבודה. להפתעתו הוא גילה שבכל ערב כשהוא חוזר התוכי נעדר מהכלוב. כששאל את התוכי בשובו היכן היה? ענה התוכי שהוא הלך לעשות אהבה עם תוכית אחרת. לאחר זמן נמאס לבעל הבית והוא לקח את התוכי לווטרינר וסירס אותו. לתדהמתו כשחזר באותו הערב הביתה גילה שהתוכי שוב איננו. משהתוכי שב לבית בעליו שאל אותו אדונו: "אתה לא יכול לעשות אהבה כי סירסתי אותך אז לאן הלכת ומה עשית?" התוכי ענה, עכשיו אני מייעץ".

חייכתי אל הלקוח שסיפר לי את הבדיחה. הוא אמר לי: "אז אתה התוכי המסורס?" שוב חייכתי ושאלתי חזרה: "אם אני התוכי המסורס למה בעצם פנית אלי ומדוע אנחנו יושבים?". ברור לי שהלקוח הזה אינו מעוניין לפגוע או להעליב אלא מדבר מהמיית ליבו ובעקבות כוויות שכנראה קיבל בעברו המקצועי מיועצים כאלה ואחרים (תוצאה שאחד הגורמים לה הוא חוסר בהסדרה, רגולציה בתחום זה). לפני שאגש להסביר מה זה ייעוץ עסקי ומדוע בכלל בעל עסק, בעיקר מצליח צריך יעוץ עסקי, חשוב לי לציין שהלקוח הזה, הוא אחד מלקוחותיי החשובים היום. לשמחתי הוא מאמין שייעוץ עסקי הוא סל של שירותים הכרחיים לחברתו.

אז מה זה ייעוץ עסקי ? או למה בכלל צריך ייעוץ עסקי ?

ייעוץ עסקי הינו תהליך שבו גורם חיצוני, מבצע אבחון, מלווה, מייעץ ומכווין את העסק. הן את הנושאים האסטרטגים והן את הנושאים התפעוליים שבשגרה השוטפת. יעוץ עסקי הוא תהליך שמסייע במענה על שאלות ה"מה?" ושאלות ה"איך?". יעוץ עסקי מלווה את החברה בניהול ובהתנהלות שלה.

חלק גדול מהיועצים המתמחים בתחום ספציפי ניתן לסווג בתוך הייעוץ העסקי, כמו: ייעוץ פיננסי, ייעוץ שיווקי ומכירתי, ייעוץ ופיתוח ארגוני ועוד סוגי התמחויות ממוקדות עוד יותר. למידע על פעילות היועץ הארגוני.

הייעוץ העסקי הוא שם כולל המאגד בתוכו את סוגי הייעוצים כשמטרתו של הייעוץ היא לעולם העסקים, דהיינו למגזר הפרטי. זאת אומרת שהמשקפיים שדרכם רואה את העולם היועץ העסקי הן משקפיים עסקיות. פעמים רבות בעלי עסקים ומנכ"לים מעוניינים להוביל מהלכים גדולים (לעיתים בעלי ערך מוסף ולאו דווקא מהלכים שמטרתם הגדלת שורת הרווח) ותפקידו של הייעוץ העסקי הוא לסייע להם לעמוד במטרותיהם, להגיע ליעדיהם וזאת לאור חזון החברה ותוך שמירת שורת הרווח של החברה.

את כל סוגי היעוץ העסקי ניתן לחלק לשני שלבים:

האבחון, אבחון ארגוני – שהינו שלב ניתוחי אנליטי. בעצם היועץ העסקי מקבל לידיו את חומרי החברה, החל מחזונה ועד לתרשימי שיחה עם לקוחות, מסלול קבלת לקוח, מחירי מוצרים וכד'. אנחנו באי"מ הדרכות מקיימים ראיונות ופגישות עם עובדים בחברה מכל הדרגות ומכל המחלקות וגם שולחים שאלוני אבחון כחלק מתהליך הלמידה. את כל החומרים האלה מנתחים העוסקים בייעוץ עסקי ומסיקים תבונות, המלצות ורעיונות לשינוי. זאת כמובן מעבר לבדיקת יתרונות וחסרונות בתהליכים הקיימים, בנהלים וכד'. לעיתים האבחון נעשה יחד ובשיתוף מלא עם הלקוח ולעיתים הניתוח מוגש ללקוח כמספר פעולות וחלופות שמתוכן עליו לבחור מה לעשות. בחלק זה למשל יש התייחסות גדולה לתכנון אסטרטגיה ארגונית, כתיבת תוכניות עבודה, בדיקות התכנות לעיתים ועוד.

הליווי – ההמלצות, שינויים והטמעה. לרוב טועים אנשים בהתייחסם לחלק זה כאל החלק המעשי. מדובר בטעות כיוון שגם החלק האבחוני הוא מעשי, רק שעיקרו נשען על למידת החברה. הליווי הוא בעצם החלטה כיצד ואיך לבצע את הדרוש כדי לעמוד במטרות בעלי העסק או מנכ"לי החברות וזאת לאור חזון החברה ותוך שמירת שורת הרווח בגרף עולה וצומח (הגדלת מחזור מכירות). בעצם השלב הזה בייעוץ עסקי הוא יישום המסקנות וההמלצות שנכתבו בשלב האבחוני. תפקידו של היועץ העסקי הוא להכווין ולסייע בהטמעת שינוי ארגוני ושינויים בכלל שבאים יחד איתו (לחץ כאן למידע על ניהול שינויים).

למה צריך ייעוץ עסקי ?

ראשית אם הגעת עד לכאן בקריאתך, סביר שעברת שלב בבשלות ובמוכנות ליעוץ עסקי. השאלה הנכונה היא "מתי צריך ייעוץ עסקי?" ולא "למה?". ייעוץ עסקי דרוש לכל חברה בשלבים שונים של החברה ובזמנים שונים. השאלה מתי מתייחסת בעיקר למתי הבעלים או המנכ"ל מוכן לתהליך שבו עליו לחשוף את חברתו ואת עצמו לידי גורם "זר" וחיצוני לחברה. לא מדובר במהלך שהוא פשוט מבחינת הבעלים או המנכ"ל, התוצאה של פנייה לייעוץ עסקי היא שאותם בכירים בחברה יצטרכו להקשיב, לשנות ולהטמיע את המסקנות בחברותיהם. גם כאשר מדובר בייעוץ עסקי לעסקים קטנים יש צורך באותה הבשלות.

ליווי עסקי
ליווי עסקי הינו חלק משירותי הייעוץ העסקי

מה חשוב להבין כשמחליטים לשכור שירותי ייעוץ עסקי ?

ליועץ עסקי בפרט ולתחום היעוץ העסקי בכלל אין מטה קסמים או פתרונות קסם. גם המצאות הן לרוב מנת חלקה של יד המקרה ושל איש חכם שהצליח להבין את חשיבות המקרה שהתרחש מול עיניו. אם אמשיל זאת לפרדסן (תחום שהולך ונעלם בישראל, כששאלתי את בני מה צומח לגובה הוא ענה לי בניינים ולא עצים) אז ייעוץ עסקי לפרדסן לא יכול להצמיח בן רגע עצים ויחד עם זאת הוא כן יכול להביא לקצירת פירות רבים יותר. בבחירת היועץ חשוב להשקיע זמן ומחשבה ולבחור את סוג הייעוץ העסקי שהכי דרוש לאותה חברה, לאותו עסק. דבר נוסף שחשוב להבין הוא שמדובר ברקימה של מערכת יחסים, האדם שאמון על הייעוץ העסקי בחברתכם יהיה נוכח ויפעל יחד איתכם לאורך תקופה ארוכה  ולכן חשוב שיהיה זה אדם שנוח לכם איתו. הוא יהיה זה שיכתוב תוכנית עסקית ואולי אף יכווין וייעץ בניהול השיווק.

גולשים שקראו את המאמר הזה התעניינו גם במאמרים הבאים:

אסטרטגיית מכירות

מודל התנין הבבלי לפיתוח אסטרטגיה

מיומנויות ניהול

ייעוץ למרפאות שיניים

ייעוץ לסוכן ביטוח

באי"מ הדרכות הייעוץ העסקי נעשה דרך משקפי השיווק והמכירות כאשר האמצעים והדרך מושתתים על תורות מהייעוץ הארגוני. נשמח לעמוד לשרותך.

ייעוץ עסקי כלי של מנצחים