פיתוח צוות

סינרגיה- פיתוח צוות מנצח

אחד המרכיבים בפיתוח ארגוני הוא פיתוח צוות. מדובר במלאכת ניהול ומחשבת לא פשוטה. בדומה למאמר בנושא פיתוח הדרכה, יש חשיבות מרובה לתפיסה באשר לתפקיד מנהל הצוות ולאנשי צוותו.

שהיוונים באתונה כתבו על סינרגיה הם לא חשבו לרגע על צוות העובדים שלך, אבל אם אתה רוצה להפוך את העסק שלך ל"עסק מנצח" אז כדאי שתכניס את המילה סינרגיה לעלם המושגים שלך.

סינרגיה ביוונית משמעה "לעבוד ביחד" אבל הרבה יותר פשוט להסבירה כך: "כשאחד ועוד אחד שווה יותר משתיים". אז מה למתמטיקה מוזרה ולפיתוח צוות העובדים שלך? איך הופכים צוות עובדים לסינרגטי? איך מפיקים מסך חלקי השלם תוצר טוב יותר מהשלם עצמו? בעזרת פיתוח צוות נכון יכול צוות העובדים שלך להיות "צוות מנצח". "צוות מנצח" הוא צוות בו ברורים לכולם ההבדלים, היתרונות והחסרונות של כל אדם ואלו מנוצלים לטובת יצירת ופיתוח צוות בעל יכולות משופרות (עוד על פיתוח צוותי עבודה ואסטרטגיות לפיתוח צוותים יצירתיים ופיתוח צוות מנהלים).


כדי להגיע למצב בו צוות עובד בסינרגיה (פיתוח צוות) נדרשים מספר תנאים מקדימים:

  1. בחירה נכונה של אנשי צוות – עובד מקצועי בהכרח לא ישתלב בצוות עובדים אם הוא סובל מיחסי אנוש גרועים. זאת עובדה ברורה אך הכלים למיון ובחירה שעומדים בפני המנהל הם מורכבים יותר. על שלב המיון להיות קפדני וממוקד ומומלץ לקרוא את המאמר "גיוס אנשי מכירות" כדוגמא לגיוס עובדים נכון. ככל שתעמיק להבין את צרכיך כמנהל ואת צרכי העסק, תוכל למקד את דרישותיך מהעובד העתידי. מודעות היא שם המשחק.
  2. בנייה נכונה של צוות העובדים – פעמים רבות אנו מגיעים לעסק בו קיים כבר צוות, אין זה אומר שנעשה "פיתוח צוות". חלק בלתי נפרד מפיתוח צוות הוא בנייתו. נדרשות יכולות ניהול שונות עבור הקמת צוות ועבור ניהול שוטף של צוות קיים. לא אחת נדרש המנהל לשידוד מערכות כמוהו הקמה מהיסוד. שלב קריטי זה מצריך מחשבה מוקדמת מרובה בנוגע למטרות הצוות, דרכי פעולה, נורמות וערכים מובילים, זאת תוך גיבוש והיכרות מעמיקה של חברי הצוות (ניתן להיעזר במאמר על בניית חזון מטרות ויעדים ולגזור ממנו לרמת הצוות). תחילת פעולת הצוות ללא מחשבה מוקדמת לא תגרום לאו דווקא לכישלון הצוות אך בוודאות לא תהפוך את הצוות ל"צוות מנצח".
  3. כניסה חלקה לתפקיד – "חפיפה אנושית" ושילוב שחקן החיזוק החדש בתוך הצוות ולא כיחיד. אם נתייחס לעולם המכירות נוכל לומר שאין כאן כוונה שמנהל מכירות יעצים את "אלוף המכירות" או יכניס "אלוף" חדש לצוות אלא יגרום להבנה שכדי שאחד יהיה האלוף יש צורך באחרים שיאפשרו לו ויתמקדו בחזקות אחרות. יהיה אחד שיהיה אלוף ב"פתיחת דלתות" אחר שיידע לסגור עסקה וכמובן את איש הצוות שנתפס כבעל תודעת השירות הגבוהה ביותר. כולם יחד ישפרו האחד את השני וכקבוצה יביאו תוצאות טובות יותר.
  4. הצבת אתגרים משותפים – כבני אדם קיימת בנו חדוות עבודת הצוות. כמובן, לא בכולם מכננת חדווה זאת, אך באופן כללי אפשר להגיד שהעדריות היא תכונה טבעית. את הפירמידות בנו בצוות וכך גם את החומה הסינית. כבר מזמן הבנו ששני אנשים יכולים לעשות דברים שאחד  לבד לא. שלא לדבר על מיליארד אנשים. כמנהל ביכולתך לנצל תכונה זאת בעזרת הצבה של אתגרים משותפים ברי השגה (פיתוח מנהלים, אימון מנהלים). תוכל לשמור על הצוות ב"במתח מבצעי" (מונח מעולמי הצבאי לשעבר). מינון העומס, בחירת היעדים והתאמתם לצוות הם אומנות, ושגיאות עלולות להיות קריטיות לצוות העובדים שלך ולפיתוחו.
  5. תגמול על תוצאות – הערכה, מילה טובה והענקת תחושת סיפוק הם מתחרים מנצחים לכל תגמול חומרי. מחקרים רבים הוכיחו זאת. לא בכדי, בפירמידת הצרכים של מאסלו, מופיע "מימוש עצמי" בקודקוד. למקרה שבכל זאת אתה מחפש חומר על "תגמול והנעת עובדים – מודל שכר הישגי" לרשותך.
  6. שינויים תקופתיים – באיוש ובתחום עיסוק מקצועי. שחיקה לאורך זמן היא מאפיין אנושי נוסף. כמובן, לכל אדם סף משלו אך במבט כולל ניתן לומר כי אומנם אנו לא אוהבים שינויים תכופים, אך שינויים מתונים נדרשים לטובת הנעה בצוות העובדים. עובד שעבודתו קבועה וחד גונית יגיע לשיאו המקצועי ולאחר מכן ידעך באטיות. פגיעה במוטיבציה של יחיד בצוות פוגעת בשלמות הצוות. חוזקה של השרשרת נמדד על פי חוזקה של החוליה החלשה.
  7. ניהול מוביל – לא תוכל ליצור נאמנות לעסק ומוטיבציה למטרה משותפת של הצוות אם לא תשקיע בפיתוח צוות. הזנחה של "צוות מנצח" כמוה כבנייה של צוות גרוע. תרתום את אנשיך, תשתף אותם, תראה להם שהם יכולים להצליח יותר משדימינו, תנצח יחד איתם
פירמידה
גם את הפירמידות בנו בעבודת צוות

חברת אי"מ הדרכות מתמחה בבנייה, ליווי ופיתוח "צוותים מנצחים". בעזרת הכלים, הידע והניסיון שהעסק שלך יקבל תתחיל לנהל גם אתה "צוות מנצח". הכנס מעט סינרגיה לצוות שלך ותראה תוצאות מרחיקות לכת, כי "אחד ועוד אחד שווים יותר משניים".

אלדד פוסטן – סרן במיל' ופעיל חברתי (בתפקידו הצבאי עסק בשיפור מערך ההדרכה וההכשרה בחיל).