אסטרטגיה ארגונית

ניהול ותחושת המסוגלות

מה זה אסטרטגיה ארגונית ?

סבי הינו חובב שחמט מושבע וככזה לימדני מגיל צעיר מאוד את רזי המשחק. מדובר על מיומנות שמפתחת עם הזמן וככל שמפסידים יותר כך משתפרים יותר. במשחק השחמט המנצח לא שיפר את עצמו כיוון שהוא פעל עם הידע שכבר רכש. בחיים האמיתיים החוכמה האמיתית היא להשתפר ולא רק לנצח. ואיך זה קשור לאסטרטגיה ארגונית ?

אסטרטגיה היא התשתית שמאפשרת לכל עסק, ארגון וחברה לבצע מהלכים טקטיים בעתות משבר, במציאות משתנה, בשוק תחרותי ותזזיתי וזאת באמצעות כל הכלים. מנהלים רבים שפועלים ללא אסטרטגיה ארגונית סדורה לעיתים מפעילים "תותחים" כבדים במקומות שניתן להשתמש באקדח קפצונים. את הניצחון בשחמט ניתן להשיג באמצעות רגלי (חייל שחמט פשוט) שמוריד את המלך!

אסטרטגיה ארגונית הינה התשתית או הפלטפורמה שממנה החברה או הארגון צומחים ומתפתחים. באי"מ הדרכות אנו בונים מלפ"א מערך למידה פנים ארגוני אצל ציבור לקוחותינו שאמון על מדידה והערכה של תהליכים, פעולות ועובדים בארגונים ומשמש מערך שליטה, בקרה לשיפור וללימוד ובאמצעותו גם ניתן לוודא את מימוש האסטרטגיה הארגונית. מדובר על מערך לתיעוד, הערכה וניהול ידע פנים ארגוני.

אסטרטגיה ארגונית
גם רגלי (חייל פשוט בשחמט) יכול להוריד את המלך!

לפני שמתחילים בגיבוש אסטרטגיה ארגונית

כשניגשים למלאכה חשובה זאת חשוב להבין מי ומה הם המקומות בארגון שיש לחשוב עליהם לאורך תהליך הגיבוש של האסטרטגיה הארגונית: חזון וערכי החברה, מבנה ארגוני, שיטות למדידה והערכה, מיומנויות העובדים, סגנון הניהול וכמובן צוות העובדים עצמם. ללא מוטיבציה ורתימתם לאסטרטגיה הארגונית שנבחרה שינוי ארגוני אם יהיה, יהיה חלש ודל.

גיבוש אסטרטגיה ארגונית

היכן מתחילים ?

נכון להתחיל את גיבוש אסטרטגיה ארגונית מהבנת ההווה והעבר, לצורך כך ניתן להשתמש במודל האקדמי SWOT (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats – חוזקות, חולשות, הזדמנויות ואיומים). מדובר בשיטה לניהול אסטרטגי שמשמשת לאבחון ארגוני או בחינת העסק ויכולותיו בסביבתו העסקית ולייצר יתרון תחרותי ובידול. האבחון הינו פנים חוץ ארגון. החלק החיצוני לארגון הוא ניתוח סיכונים והזדמנויות וחלקו הפנימי של האבחון הוא על ידי ניתוח והבנת החולשות והחוזקות שבארגון עצמו. למשל החוזקה של יחידת קומנדו הוא גמישות ומהירות הפעולה לעומת חולשתה של יחידה צבאית גדולה שהינה בדיוק ההיפך. חולשתו של בית קפה שכונתי יכולה להיות באפשרויות הגיוס, פרסום, שיווק, הכשרה שלו שהן גבוהות לעומת הכנסותיו בהשוואה לבתי הקפה השכנים שהינם חלק מרשתות ממותגות גדולות וחזקות. לגבי הזדמנויות וסיכונים יש רבים שמעריכים משבר כלכלי כהזדמנות וכאלה שמשוכנעים שהוא סיכון. לכן חשוב שאת מודל הSWOT יעשו בהתאמה מלאה ואמיתית לעסק ולשוק לקוחותיו ומתחריו. מודל נוסף שניתן להיעזר בו הוא מודל חמשת הכוחות של פורטר.

מודל נוסף הוא המודל פרי פיתוחה של אי"מ הדרכות – מודל התנין הבבלי לפיתוח אסטרטגיה.

חזון

יש לגשת לחזון החברה, לבדוק האם בניית חזון מטרות ויעדים מתאימים להווה ולראות כיצד פועלים לאור החזון, לשם מימוש המטרות והשגת היעדים. לעיתים יש לבחון אם השינויים בשוק הם כאלה שיש לחשוב מחדש על אופן השגת היעדים, המטרות והחזון. בל נשכח שחברה שהתחילה כשחזונה היה להבטיח הגעה של חבילה ממדינה מסוימת בארה"ב למדינה אחרת הפכה לקונצרן פיננסי אדיר, שחזונו גדול מהרבה מזה שהיה בתחילת דרכה.

יש להגדיר מחדש את המטרות בהתאם לחזון ולשינויים בשוק, מכך לגזור מחדש את היעדים ואת דרכי הפעולה שיש לבצע בכדי להגיע אליהם.

תוכנית פעולה

לעיתים מדובר במתווה עבודה ולעיתים בתוכנית עסקית או תוכנית שיווק לעסק. מתוך התוכנית יגזרו המשאבים שבהם יש צורך למימוש התוכנית. חשוב מאוד שכל התהליכים והפעולות שצפויות להתבצע במסגרת אסטרטגיה ארגונית יהיו בהתאמה למבנה הארגוני של החברה (מבנה ארגוני חייב לתמוך באסטרטגיה הארגונית), נהלי העבודה וכמובן יהיו מדידים. דהיינו שנוכל למדוד ולהעריך כל פעולה כדי שנוכל להמשיך ולשפר תוך כדי תנועה. בכתיבת תוכנית עסקית או מתווה עבודה יש לבצע זאת אל העתיד ויחד עם זאת לא להתעלם מהתכנון לטווח הקצר.

חשוב להדגיש שהתכנון והבנייה של אסטרטגיה ארגונית הינם החלק הקל, האתגר הוא ביישומם בשטח, לשם כך דרושים תהליכי הטמעה איכותיים בתוך הארגון.

אסטרטגיה ארגונית משבר צמיחה ומה שביניהם

בעתות משבר או כשצריך שינוי ארגוני נרחב או אפילו כשמתח המכירות יורד יהיה נכון לבצע גיבוש אסטרטגיה ארגונית ספציפית, משמע לטווח הקצר והמיידי. אוסף הפעולות שיביאו לשינוי החיובי המיוחל. כמובן שיש לעשות זאת לאור חזון הארגון ועם ראייה על השפעות האסטרטגיה הארגונית על העתיד הרחוק יותר.

כאשר מדובר בארגון יציב ומבוסס נכון לגבש אסטרטגיה ארגונית לצמיחה לטווח הרחוק. במסגרת זאת לפתוח לדיון את ניהול השיווק, קידום מותג ומיתוג, אסטרטגיית מכירות, ניהול ביצועים, ניהול שינויים, ניהול משברים ועוד נושאים שהם בליבו של הארגון.

למאמרים נוספים בנושאים פיתוח ארגוני או ייעוץ ארגוני.

מודל התנין הבבלי לפיתוח אסטרטגיה
לחץ לקריאת מאמר – מודל התנין הבבלי לפיתוח אסטרטגיה